Ile kosztuje przelew do Anglii? Witryny porównawcze takie jak nasza przedstawiają w prosty sposób zestawienie opłat. Dzisiaj omówimy koszty transakcji wykonanej w banku. Przelewy SWIFT często zniechęcają nas do korzystania z usług tradycyjnej bankowości. Na negatywną ocenę sektora bankowego wpływają przede wszystkim cena i czas realizacji przelewów. Po przeczytaniu dzisiejszego artykułu możemy zagwarantować Ci dwie rzeczy. Przede wszystkim, zlecanie przelewu walutowego przestanie być dla Ciebie koszmarem. Ponad to, dowiesz się, jak zrobić to szybciej i taniej.

Dlaczego przelew do Anglii w banku jest taki drogi?

Międzynarodowy system przekazów pieniężnych SWIFT powstał w latach 70. Od tamtego czasu w sektorze finansów globalnych niestety niewiele się zmieniło. Transfer środków odbywa się zazwyczaj przy udziale tzw. banków korespondujących (pośredniczących w transakcji). Z uwagi na to, że nie wszystkie banki współpracują ze sobą, czasem muszą korzystać z pomocy innych banków. Co sprawia, że koszty wymiany środków w walucie rozliczeniowej rosną, a czas przelewu jest koszmarnie długi. Przypomina to lot z Polski do Wielkiej Brytanii z przesiadką w Berlinie. W tym przypadku Berlin łączy te dwa kierunki i pełni funkcję korespondenta.

Na moment, w którym wysłane przez nas pieniądze zaksięgują się na rachunku odbiorcy będziemy musieli poczekać często aż do 3 dni roboczych. Oczywiście pod warunkiem, że w międzyczasie nasz przelew nie trafi na tzw. bank holiday lub inny dzień wolny od pracy. Koszt przelewu SWIFT za pośrednictwem tradycyjnego serwisu bankowego to min. 35 zł za samo jego zlecenie, nie wspominając już o dodatkowych prowizjach i opłatach.

Kantor internetowy vs bank. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na przelewach do Anglii?

Jeżeli już kiedyś zdarzyło Ci się zlecać przelew z konta złotówkowego na rachunek w funtach, to pewnie wiesz, na jak duże koszty musisz się przygotować. Opłaty za zlecenie przekazu za pośrednictwem swojego banku może przyprawić o zawrót głowy. Z tego powodu warto skorzystać z tańszej alternatywy. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne, szacunkowe porównanie cennika zewnętrznych firm zajmujących się realizacją przelewów z Polski do Anglii. Zestawiliśmy opłaty z ofertą przelewu SWIFT, który możesz zlecić korzystając z usług swojego banku. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

KryteriumKantor internetowyBankowy serwis transakcyjny
Koszt przelewunawet za 0zł!tradycyjny przelew
SWIFT od 0,5% do 2,5% wartości przekazu w zależności od cennika banku (min. 35 zł, jednak nie więcej niż 300zł)
Czas realizacjiod 1 do 48 godzinD+3, do 3 dni roboczych od daty nadania przelewu
Kurs funtazbliżony do średniego kursu NBP często nawet o 0,30 gr niższy niż w przypadku kursu NBP
Dodatkowe opłaty
i prowizje
brak dodatkowych opłat
opłaty banków pośredniczących/opłata za zagraniczne przelewy przychodzące około 15 GBP lub 80 PLN

Ile w praktyce kosztuje przelew do Anglii?

Aby jeszcze lepiej zobrazować Ci koszty przekazów międzynarodowych spróbujmy dokonać szczegółowej kalkulacji w oparciu o przelew o wartości 2000,00 PLN (390,63 GBP w oparciu o aktualny kurs na dzień 29.01.2021r., który wynosi 5,12 zł).

  1. Zacznijmy od kosztów przelewu. Kwotę 2000 PLN pomniejszamy o opłatę za realizację przelewu SWIFT w wysokości 35 zł co daje nam 1965,00 zł.
  2. W kantorze w moim banku kurs funta to dzisiaj 5,33zł (co daje aż 0,21 gr straty na każdym funcie). W związku z tym kwotę 1965,00 zł dzielimy przez 5,33 i do dyspozycji mamy 368,67 GBP.
  3. Całości transakcji dopełnijmy prowizją za udział banków pośredniczących lub zagraniczne przelewy przychodzące. W wariancie optymistycznym 368,67 GBP- 15 GBP = 353,67 GBP.
  4. Gdybyśmy wymienili wspomniane na początku 2000 PLN po średnim kursie bez dodatkowych opłat, na koncie odbiorcy znalazłoby się 390,63 GBP.
  5. Pamiętaj! W efekcie, korzystając z tradycyjnych przelewów SWIFT na transakcji tracimy aż 40 funtów przy przelewie 2000 PLN.

Jak już na pewno udało Ci się zauważyć, cennik usług bankowych pozostawia niestety wiele do życzenia jeżeli chodzi o interesy klienta. Zlecając cykliczne, comiesięczne transfery pomiędzy polskim a brytyjskim rachunkiem w ciągu roku moglibyśmy z powodzeniem zaoszczędzić pieniądze na wakacje w 5- cio gwiazdkowym hotelu. Jeżeli masz chwilę, zachęcamy Cię do zapoznania się naszym rankingiem, w którym znajdziesz oferty wiodących firm, które zajmują się przesyłanie pieniędzy z Polski do Anglii. Nie zwlekaj i już dziś zacznij wysyłać przelewy tanio i nowocześnie!